Pustaki ceramiczne wady i zalety – poznaj kilka z nich

anaterate / Pixabay

Wykonane z naturalnej cegły ceramicznej, której zalety i wady rozważymy dzisiaj, od dawna są popularnym materiałem do budowy ścian. Dziś nadal nie rezygnuje ze swojej pozycji – konsument jest wart swojej przyjazności dla środowiska i niezawodności. Budynki z cegły są mocne, ciepłe i mogą przetrwać ponad sto lat – sprawdzają pogodę.

Pustaki ceramiczne wady i zalety

Zanim rozważymy wszystkie zalety i wady cegieł ceramicznych, konieczne jest zrozumienie, czym jest materiał i jakie są jego właściwości. Podstawą cegieł ceramicznych jest masa gliniana. Im mniejsza i jednorodna jego frakcja, tym wyższa jakość produktu. Najlepszą glinę uzyskuje się za pomocą koparki z jedną łyżką, która jest w stanie wyciągnąć ją z jednej warstwy, bez mieszania z drugą. Wymaga to specjalnych karier, które już stały się rzadkością, dlatego często wykorzystuje się koparki obrotowe. Następnie warstwy gliny są mieszane, a dobra ceramika staje się cięższa.

W takim przypadku dobry wynik uzyskuje się poprzez odpowiednie pieczenie. Uformowaną masę umieszcza się w piecu o temperaturze powyżej 900 stopni. Jednocześnie składniki glinki o niskiej temperaturze topnienia łączą ze sobą te, które topią się dłużej. Proporcje tych składników mogą być różne – wpływa to na strukturę produktu. Przy ich wykonywaniu ważne jest przestrzeganie wszelkich norm, zarówno podczas produkcji, jak i suszenia.

Pustaki ceramiczne wady i zalety. Różnorodność kolorów. Oprócz tradycyjnej czerwieni możesz nazwać cienie brzoskwiniowe, czekoladowe, beżowe, żółte i wszelkiego rodzaju cienie. Szczególnie bogata w kolorystykę cegieł licowych – bo często jest podbarwiona.

Różnorodność kształtów i rozmiarów. Jak wspomniano, oprócz pojedynczego, istnieje podwójna, półtora cegiełka, a także dodatkowe wariacje.

 

Odmiany, rozmiary i marki cegieł ceramicznych

Pozostaje jeszcze rozmrożona cegła (inaczej adobe), która po prostu wysycha na powietrzu. Ale teraz praktycznie się tego nie robi, więc porozmawiajmy o produktach spalonych. Wszystkie ich parametry muszą być zgodne z GOST 530-2007 i GOST 7484-78.

 

Cegła ceramiczna według przeznaczenia

Zwykła (lub budowlana) cegła rozkłada ściany na zewnątrz i wewnątrz domu. Ten rodzaj cegły może być lity lub mieć szczeliny.

Możesz również polubić…