Gdzie sprawdzi się płyta OSB?

closewithcindy / Pixabay

Zanim przejdziemy do tego, gdzie sprawdzi się płyta OSB, warto zrozumieć czym ona właściwie jest. To nowoczesny i powszechnie wykorzystywany materiał drewnopochodny, dla którego zastosowanie znaleziono między innymi w branży budowlanej. Bardzo często stosowany jest również w pracach związanych z wyposażeniem wnętrz oraz z produkcją mebli. Obróbkę płyt OSB znajdziemy również w produkcji kontenerów, opakowań, elementów dekoracyjnych, czy też wyposażenia ogrodowego. Swoją popularność materiał ten zawdzięcza bardzo dobremu stosunkowi jakości do ceny oraz wyjątkowym właściwościom technicznym.

Gdzie najlepiej sprawdza się płyta OSB? W branży budowlanej wykorzystywana jest między innymi do tworzenia szalunków. Ponadto może posłużyć również do tworzenia zewnętrznych i wewnętrznych poszyć dachów i ścian, czy też elementów konstrukcyjnych domów i dachów, które powstają metodą szkieletową. W budownictwie często wykorzystywane są w zastępstwie litych desek i sklejki, oczywiście tam, gdzie jest to możliwe. Z płyt OSB tworzy się również poszycia stropów i podkładów podłogowych, a nawet podłogi właściwie w takich przestrzeniach jak warsztaty i garaże.

Co jeszcze można zrobić z płyty OSB?

Płyta OSB to bardzo wdzięczny aranżacyjnie materiał, dlatego wykorzystywany jest do różnego rodzaju przeróbek, czy też tworzenia przybudówek i ścian działowych. Można z nimi zmienić oblicze swojego strychu lub innych pomieszczeń, które nie mają wpływu na trwałość konstrukcji całego budynku. W domowych warunkach tworzone z nich są również ogrodowe schowki na narzędzia, domki na drzewie, czy też budy dla psów. Z powodzeniem stworzyć z nich również inne dekoracje ogrodowe. Wysokiej jakości płyty OSB są odporne na wilgoć, co jest ich dodatkowym atutem.

Właściwości i estetyka płyt OSB znalazły również swoich zwolenników w branży meblowej. Z ich wykorzystaniem tworzy się meble do codziennego użytku, na przykład półki wiszące, regały, czy biurka. Można korzystać z nich zarówno w przestrzeniach domowych oraz w takich miejscach jak warsztaty, czy garaże. Oprócz tego, materiał ten może być wykorzystywany do produkcji opakowań lub skrzynek, a także do dekoracji domowych. Świetnie sprawdza się między innymi w stylu industrialnym.

Możesz również polubić…